Μεγάλη νίκη ο Παναθηναϊκός κόντρα στον Άρη – Μαγικό» γκολ ο Ινσούα

Η αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με τον Άρη, για την 27η αγωνιστική της Super League, έγινε υπό αντιποδοσφαιρικές συνθήκες. Αφού, στο ΟΑΚΑ -λόγω της τιμωρίας των γηπεδούχων- δεν υπήρχαν φίλαθλοι.

Γεγονός που προφανώς επηρέασε την απόδοση των ποδοσφαιριστών. Αυτοί που επηρεάστηκαν λιγότερο ή αν προτιμάτε ξεπέρασαν το μειονέκτημα ήταν οι «πράσινοι». Έφτασαν, λοιπόν, στη νίκη με 2-0 (63′ Δώνης, 74′ Ινσούα).

Οι ομάδες παρουσίασαν δύο πρόσωπα, σε κάθε ημίχρονο. Οι τριφυλλοφόροι ήταν μέτριοι ως και -κατά διαστήματα- κακοί στο πρώτο 45λεπτο.

Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν καλύτεροι και ήταν αυτοί που πλησίασαν πιο κοντά στο γκολ. Όμως, από το εν κινήσει πλασέ του Μαρτίνες η μπάλα εξοστρακίστηκε στο οριζόντιο δοκάρι του Διούδη.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα δεδομένα άλλαξαν. Οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν αισθητά και οι «κίτρινοι» έχασαν την κυριαρχία τους. Οι «πράσινοι» αξιοποίησαν τις δυσλειτουργίες και τα λάθη των αντιπάλων τους και έφτασαν σε μια άνετη νίκη.

Κίτρινες: 38’ Πούγγουρας, 52’ Βαλεριάνος, 80’ Λάρσον, 84’ Μακέντα, 90+2’ Διούδης, 90+3′ Ινσούα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Πούγγουρας, Κολοβέτσιος, Οικονόμου, Ινσούα, Γιόχανσον, Κάτσε, Κουρμπέλης, Δώνης (73’ Άλτμαν), Χατζηγιοβάνης (77’ Καμπετσής), Μακέντα (86’ Εμμανουηλίδης).

ΑΡΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Κουέστα, Βαλεριάνος, Κόρχουτ, Ρόουζ, Βέλεθ, Σιώπης, Μπάσα (65’ Ματίγια), Ματέο Γκαρσία (80’ Γιουνές), Μαρτίνες (65’ Φετφατζίδης), Λάρσον, Ντιγκινί.