Ο ΟΦΗ έδειξε και στον Παναθηναϊκό τι εστί… Κρήτη

Ματσάρα και πιο εύστοχος ο ΟΦΗ…

Πολύ ωραίο ματς έγινε στο πρώτο 45λεπτο και σε αυτό συνέβαλε το γρήγορο προβάδισμα που έδωσε στους γηπεδούχους ο Καραγιαννίδης στο 5′.

Οι «πράσινοι» δεν πτοήθηκαν, βγήκαν μπροστά, έψαξαν την ισοφάριση και ο Δώνης στο 16′ σημάδεψε από κοντά το δοκάρι, χάνοντας την ευκαιρία για το 1-1.

Η μπάλα πήγαινε συνεχώς πάνω κάτω, σε παιχνίδι με ταχύτατο ρυθμό, και τελικά ήταν ο Κάτσε αυτός που στο 36′ έγραψε το 1-1, λειτουργώντας ως σέντερ φορ.

Ωστόσο, τέσσερα λεπτά αργότερα οι Κρητικοί βρέθηκαν ξανά… καβάλα στο άλογο, με τον Πλατέλλα να νικά τον Διούδη κι ενώ η μπάλα βρήκε και στον Μαυρομμάτη στο σουτ που επιχείρησε ο έμπειρος εξτρέμ.

Ο Πλατέλλας που σωστά διαμαρτυρήθηκε στο 9′ για ανατροπή του από τον Μαυρομμάτη, σε φάση που υπάρχει πέναλτι και κακώς ο διαιτητής Σκουλάς του έδειξε την κίτρινη κάρτα για θέατρο.

Κυρίαρχος ο ΟΦΗ…

Το β’ ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στους Ηρακλειώτες, που έβγαιναν πρώτοι σε κάθε μπαλιά, πιέζοντας ασφυκτικά τους παίκτες του Δώνη.

Ο Παναθηναϊκός είχε πολλά προβλήματα αμυντικά και στο 60′ ο Κοροβέσης βρέθηκε στη σωστή θέση για να γράψει το 3-1, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να βγάλουν αντίδραση.

Μετά το 75′ ο φρενήρης ρυθμός του αγώνα κόπασε, ο ΟΦΗ διαχειρίστηκε άνετα το καθαρό του προβάδισμα κι έφτασε απόλυτα δίκαια στην τελική επικράτηση.

Γκολ: 5′ Δεληγιαννίδης, 40′ Πλατέλλας, 60′ Κοροβέσης / 36′ Κάτσε

Κίτρινες: Πλατέλλας / Μακέντα, Μαυρομάτης, Ινσούα, Κολοβέτσιος