Ο Παναθηναϊκός διέλυσε την ΑΕΚ…

Ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-0 την ΑΕΚ στο «Απόστολος Νικολαΐδης» με γκολ των Λουντ, Μπεργκ και Κλωναρίδη.

Στην κορυφή μαζί με τον ΠΑΟΚ οι «πράσινοι», στην τρίτη θέση, αλλά με το καλό εισιτήριο η Ένωση

Η ομάδα του Αντρέα Στραματσόνι ήταν καλύτερη από την αντίπαλό της και με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο «καθάρισε» το ματς για να πετύχει άλλο ένα στο 90′ και να διαμορφωθεί το δικαιότατο τελικό 3-0.
Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο και στα ενενήντα λεπτά του αγώνα απέναντι στην Ένωση που εμφανίστηκε φανερά και απόλυτα δικαιολογημένα κουρασμένη από τους διαδοχικούς αγώνες που έχει δώσει την τελευταία εβδομάδα.

Στο 11′ μετά από φάση διαρκείας στα καρέ των φιλοξενούμενων ο Ρόμπιν Λουντ σε κενή εστία άνοιξε το σκορ σημειώνοντας το πρώτο του τέρμα με τη φανέλα του Παναθηναϊκού. Στο 30′ ο Μάρκους Μπεργκ με προβολή νίκησε τον Ανέστη για το 2-0 κι αυτό ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος οι «πράσινοι» είχαν τον έλεγχο αλλά δεν σημειώθηκαν πολλές μεγάλες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Τελικά στις καθυστερήσεις ο Βίκτωρας Κλωναρίδης πέρασε και τον γκολκίπερ της ΑΕΚ και διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Πλέον οι δύο αντίπαλοι δίνουν ραντεβού για το ΟΑΚΑ στις 26/5.

Παναθηναϊκός (Αντρέα Στραματσόνι): Στιλ, Ταυλαρίδης, Μολέδο, Μέστο, Νάνο, Κουτρουμπής (79′ Βλαχοδήμος), Ζέκα, Λουντ, Βιγιαφάνιες (87′ Κλωναρίδης), Λέτο (61′ Μπουμάλ), Μπεργκ.

ΑΕΚ (Νίκος Παναγιωτάρας): Ανέστης, Μπακάκης, Κολοβέτσιος, Άρθο, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον, Μάνταλος, Πλατέλλας (46′ Μπουονανότε), Αραβίδης, Τζεμπούρ.