Χάθηκε η μάχη του Παναθηναϊκού για την κορυφή…νικητής ο Πάοκ στο ντέρμπι

Στους – 6 οι Πράσινοι…

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος κερδισμένος στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, που διεξήχθη την Κυριακή στην Τούμπα, ρίχνοντας την αυλαία της 8ης αγωνιστικής της Super League.

Η ομάδα του Τούντορ, σημειώνοντας όλα του τα γκολ στο πρώτο ημίχρονο, επικράτησε με 3-1 του «τριφυλλιού» και μείωσε στους τέσσερις βαθμούς τη διαφορά της από τον σημερινό της αντίπαλο, που βρίσκεται στη δεύτερη θέση.

Ο «δικέφαλος» του Βορρά πήρε το προβάδισμα από το 28ο λεπτό με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπερμπάτοφ, ωστόσο όπως φάνηκε η ανατροπή του Ταυλαρίδη στον Ροντρίγκες έγινε -οριακά- εκτός περιοχής.

Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι απέκτησαν «αέρα» δυο τερμάτων χάρη σε γκολ του Ροντρίγκες, ενώ στο 42′ ο Μιγκέλ Βιτορ εκανε το 3-0, μετά την άστοχη έξοδο του Στιλ, ο οποίος φέρει ευθύνη και στο δεύτερο γκολ.

Στο 74ο λεπτό οι «πράσινοι» μείωσαν το σκορ με εύστοχο πέναλτι του Καρέλη.

ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 3-1

Γκολ: 28′ πεν. Μπερμπάτοφ (ΠΑΟΚ), 31′ Ροντρίγκες (ΠΑΟΚ), 42′ Μιγκελ Βίτορ (ΠΑΟΚ), 74′ Καρέλης (Παναθηναϊκός)

Κίτρινες: Ταυλαρίδης (Παναθηναϊκός), Βίτορ (ΠΑΟΚ), Tζαβέλλας (ΠΑΟΚ), Μακ (ΠΑΟΚ)